4 Generations | Since 1939

בורסת היהלומים - מכבי, רמת גן. שעות פתיחה: א-ה 10-17 בתיאום מראש בלבד 054-2989040 

4 Generations | Since 1939

בורסת היהלומים - מכבי, רמת גן.
שעות פתיחה: א-ה 10-17
בתיאום מראש בלבד 054-2989040 

מה חשוב לדעת ברכישת יהלום?

עודכן בתאריך: 02.06.2024. זמן קריאה: 4 דקות.

מדריך זה נכתב על ידינו כתוצאה מניסיון רב ומצטבר, בתדרוך והכוונת חבר’ה צעירים ומשכילים אשר זו להם הפעם הראשונה בה הם מבקשים (נדרשים…) לרכוש מוצר זעיר ויוקרתי, וברוב המקרים בחוסר ידע טוטאלי.

אז נכון, יהלומנים מומחים לא תצאו מקריאת מדריך זה, אך קנייה מושכלת בדגש על הנקודות החשובות, תדעו גם תדעו. או במילים אחרות, קשה יהיה לעבוד עליכם.

אוקיי, נתחיל , קודם ביהלומים, אפשר לקנות אותם במחירי רצפה ואפשר שמחירם ירקיע שחקים, בהמשך תבינו..

שלב ראשון באפיון היהלום, – משקל,

יחידת המשקל ביהלומים נקראת קרט. 1 קרט = 100 נקודות. (0.2 גרם)

הצעיר הישראלי, הממוצע רוכש יהלום במשקל הנע בין 30 נקודות ל-50 נקודות. המהדרין יעלו ל-60 או 70 נקודות ומעלה.

שלב שני באפיון היהלום, – צבע,

יהלום חסר צבע (שקוף כמו מים) מקבל בסולם דירוג הצבע את האות “D” ונחשב כדירוג הגבוה והיקר ביותר. ככל שגוון הצבע נהיה צהבהב יותר הוא מקבל בתורו סיווג אות נמוכה יותר ומחירו יורד.

הצבעים המומלצים והפופולריים הם מאותיות “I” ומעלה, וכאשר המדובר מתחת לזה ניתן כבר להבחין בצבע האבן בעין חשופה ובתנאי רחוב, מה שמוזיל את מחיר האבן.

בדיקת הצבע, נעשית בנייר צבע לבן ייעודי, ותחת אור פלורוסנט לבן. אזור הבודק חייב להיות נקי וחף מצבעים מטעים. ישנה גם חשיבות לרעננות עיני הבודק, ולזמני הבדיקה.

צבעים D עד I, אינם ניתנים לאבחנה ב”תנאי רחוב” רגילים, אלא אך ורק בתנאים המתוארים לעיל. 

חשוב לשים לב, סולם הצבע מתייחס בעיקרו לרמת הצבע הצהוב שנוצר כתוצאה ישירה מרמת החנקן באבן. אך אינו מתייחס לגווני רקע נוספים נפוצים כגון אפרפרות, חום  או ירקרקות בדרגות שונות, הניתנים לזיהוי רק בעין מקצועית, ואינם מקבלים ביטוי בסולם הצבע, (מופיעות בדר”כ כהערות בתעודות הגמולוגיות המקצועיות) אולם השפעתם מכרעת לרעה, בתמחור הסופי של האבן.

שלב שלישי באפיון היהלום, – ניקיון,

היהלום במצבו הטבעי, לרוב מלווה בתכלילים פנימיים או חיצוניים שהתהוו במהלך היווצרות היהלום תחת לחצים אדירים במעמקי האדמה. קבוצת ה-VVS מסמלת ניקיון מירבי, ונחשבת כיקרה ביותר. לא בהכרח מסחרית. הקבוצה הבאה ה- VS מסמלת גם היא ניקיון גבוה, וקבוצת ה-SI המסמלת ניקיון טוב ובדרך כלל אינה ניתנת לזיהוי בעין חשופה ללא זכוכית מגדלת. ישנה עוד קבוצה בתחתית הרשימה הנקראת “I” אשר בה הפגמים כבר נראים בעין חשופה ולפעמים גם בתנאי רחוב, וככזו היא תחשב כקבוצה הזולה ביותר.

הניקיונות המומלצים על ידינו מ-“I1” ומעלה ועד ל-“VS2” למהדרין.

בדיקת הניקיון נעשית ע”י ה“לופה” הלא היא זכוכית המגדלת, כלי העבודה העיקרי של הגמולוג, בהגדלה X10 בלבד.

חשוב לשים לב, להבדלים בין הגישה הגמולוגית ובין הגישה המסחרית שבאים לידי ביטוי מכריע בבחינת הניקיון.

לדוגמא: יהלום המכיל תכליל שחור במרכז האבן, מבחינה גמולוגית, יכול שיהיה מסווג באותה דרגת ניקיון כיהלום המכיל תכליל לבן או כמה תכלילים קטנים בצידי האבן. כאשר הגישה המסחרית תעדיף משמעותית את זו האחרונה על פני הראשונה.

שלב רביעי ואחרון באפיון היהלום, הוא  – ציון הליטוש.

כמובן, מה שעושה את ההבדל בעיני המתבונן, בין זכוכית, ליהלום הוא בעיקר הליטוש הנכון והפורפורציונלי אשר גורם למיקסום יציאת קרני האור מפני שטח היהלום, וניצנוציו המרהיבים בשלל גוונים.

ציון ליטוש נכון וראוי הוא “Very Good” ומעלה.

“מוקשים בהבנת הנקרא”

להלן כמה תובנות שיעזרו לכם להימנע מליפול בפח.

  • דיברנו על סולם דירוג צבע וניקיון, שימו לב, בחלק גדול מהמעבדות בארץ מונפקות תעודות גמולוגיות אשר הדירוג הנכתב בהן, הוא בגדר המלצה בלבד, ואין ביניהן לבין סולם הדירוג הבינ”ל ולא כלום. שמות המעבדות ידועות לעוסקים בענף, והן משמשות כמקדמי מכירות מול ציבור גדול של לקוחות תמים ונאיבי.
  • התעודה הגמולוגית האמינה והנפוצה ביותר בקרב העוסקים בענף היא התעודה האמריקאית “GIA”.

ישנם לצערנו, לא מעט “תעודות גמולוגיות” הידועות בענף, המשמשות כחותמת גומי, ומשדרגות כלפי מעלה בסיווגי צבע, נקיון, ועבודה. ומטרתן היחידה לעזור במכירת האבן “בכל מחיר”.

  • חשוב ביותר, תיעוד גמולוגי רציני מתייחס לבדיקת היהלום “לפני השיבוץ”. קבלתם תיעוד גמולוגי המתייחס לבדיקת האבן לאחר שיבוץ, היזהרו, זהו מאפיין לתיעוד זול וממוסחר.

 

טיפ: ניתן לקנות יהלום ממקום אמין, קרי בעלי רישיון עיסוק ביהלומים וחברי בורסה, עם תיעוד גמולוגי מחמיר “תואם GIA” אשר ברוב המקרים ,יצא יותר זול משמעותית מאבן זהה שנשלחה ותועדה במעבדות ה-GIA, תהליך המייקר אותה לא מעט.

  • שימו לב, סולם הצבע מתייחס בעיקר לגווני הצהוב הטבעי של היהלום, אך מתעלם כמעט לחלוטין מגוונים נוספים המתלווים ליהלום לעיתים קרובות, לדוגמה: גוונים חומים או אפורים הניתנים להבחנה בעיניים מקצועיות יכולים להוריד בעשרות אחוזים!!! את ערכו של היהלום ביחס לאותו היהלום ללא גוונים נוספים.
  • שימו לב, כל מה שדברנו עד עכשיו בנושא צבע וניקיון היהלום, מתייחס אך ורק ליהלום טבעי שלא עבר שום טיפול לשינוי צבעו או ניקיונו בידי אדם למעט ליטושו. השוק מוצף היום ביהלומים שעברו טיפולים מטיפולים שונים החל בקידוחי לייזר להוצאת תכלילים פנימיים ומילויים בנוזל סיליקוני מוקשה, אשר עמידותם מוטלת בספק לאורך זמן ובתנאים מסוימים. ועד טיפול במאיץ אלקטרונים לשינוי צבעו של היהלום.

למעשה, מוסדות הענף וחברי הבורסה המפוקחים על ידם, רואים בחומרה יתירה ובהליך פלילי, כל ניסיון למכור יהלום אשר עבר טיפול כל שהוא, ולא דווח כמטופל.

עוד נקודה חשובה, נושא הפלורוסנטיות, המצוינת בתעודה הגמולוגית. תופעה מעניינת הקיימת בחלק גדול מהיהלומים, והיא כאשר האבן נחשפת לקרניים אולטרא סגוליות, היא סופגת אותם ומקבלת צבע כחלחל עז. תופעה זו, ככל שעצמתה גבוהה יותר, היא תשפיע לרעה על מחיר האבן ולפעמים גם עד 10-15% ויותר.

שורת סיכום: הקפידו לקבל את המסמכים הבאים:

  1. חשבונית מס / קבלה. (החוק מחייב פירוט רכיבי התכשיט גם בחשבונית)
  2. כתב תנאי שירות ואחריות.
  3. תעודה גמולוגית ממעבדה רצינית, או מחברה בורסאית המעסיקה גמולוג מוסמך מטעמה.
  4. תעודת תכשיט המפרטת את כל רכיבי התכשיט ובנוסף כוללת התייחסות מפורטת, במידה וישנם עוד אבנים קטנות המשובצות בתכשיט.

תעודת תכשיט זו בנוסף לשקיפות המקסימלית שהיא נותנת, היא חשובה בעיקר גם לחברת הביטוח.

מספר מילים לגבי חשיבות ביטוח תכשיטים ובפרט טבעת אירוסין.

תכשיטים בכלל וטבעות בפרט, מככבים בתביעות ביטוח בשל אובדן או גניבה.

(הוסף לכך, שטבעות אירוסין הן מסוג הפריטים שלא תוכל להגיד לה, לא נורא נקנה אחרת בהזדמנות…)

בפוליסות תכולת דירה, בדרך כלל יש 10% עבור תכשיטים, כך שאפשר לצרפן לפוליסה ללא תשלום נוסף.

בכל מקרה עלות הפוליסה היא זניחה ביחס לשקט הנפשי.

© כל הזכויות שמורות, למחבר ש. שכטר.

[ti_wishlistsview]

דילוג לתוכן